Budapestről júliusban kivonult, Kolozsvárra augusztusban bevonult az Uber. Az erdélyi nagyvárosban a kolozsvári, pláne a budapesti tarifáknál is alacsonyabb fuvardíjért viteti sofőreivel a taxiknál kedvezőbb árú szolgáltatást keresőket az alkalmazás. Az első fuvart ingyen adják.
Az Uber július elején jelentette be, hogy kivonul Budapestről, július végén már arról szóltak a hírek, hogy Kolozsvárt veszi célba a személyszállító app. Az indoklás szerint a különösen magas érdeklődés miatt választották pont az erdélyi nagyvárost.
Augusztus 4-én, csütörtökön egy reggeli e-mailben értesítette az Uber felhasználóit egy román nyelvű üzenetben, ami valahogy így jelent meg szerkesztőnk böngészőjében:
Az üzenet egy a román mellett angol nyelven is elérhető blogbejegyzésre linkel, amiből kiderül: az Uber Kolozsvárt Közép- és Kelet-Európa egyik legdinamikusabb és leginnovatívabb városának tartja, ahol eddig már többezren letöltötték az alkalmazást – mindezt úgy, hogy tulajdonképpen nem is szolgáltattak. Eddig.
Az Uber kolozsvári alapdíja 1,7 lej (120 forint) lesz, amihez 20 banis percdíj (14 forint) és 1,7 lejes (120 forint) kilométerdíj párosul. Egy kolozsvári Uber-fuvar minimumdíja 7 lej (490 forint), jelentette be a cég. Friss és potenciális kolozsvári felhasználóik számára létrehozták az UBERINCLUJ promóciós kódot is, amivel 40 lejes (2800 forint) értékhatárig az első fuvart minden új felhasználó számára ingyenessé teszik.
Az Uber ezekkel az árakkal csak egy picit kér kevesebbet a taxiknál, az ugyanis kifejezetten olcsónak számít Erdélyben a magyar árakhoz képest: a 6-22 óra közötti nappali tarifa ugyanis 2 lej (140 forint) körüli alap- és kilométerdíjjal számol, míg a 22-6 óra közötti éjszakai tarifa 2-3 lej (140-210 forint) közti alap- és kilométerdíjjal kalkulál.
Összehasonlításként: az Uber indulásakor egy budapesti fuvar alapdíja 300 forint volt, a percdíj 25 forint, a kilométerdíjért pedig 130 forintot kértek el. A budapesti taxik alapdíja 450 forint, a kilométerdíja 280 forint, percdíja 70 forint.
A kutatók véleménye szerint ez a torzított emlékezet egy olyan társadalmat tükröz, amely szinte teljesen védtelen az információs, hibrid és kognitív hadviseléssel szemben.
A fiatalt miután megnyugtatták, lekísérték az épület elé, ahol már a mentőautó várt rá. A hatóság embereinek munkáját dicsérettel és jutalommal ismerték el.
Az írni-olvasni tudók aránya Partiumban, Székelyföldön vagy a Bánságban messze a legnagyobb volt a múlt század első felének Román Királyságában. A különbség ma is tetten érhető az egyes területek jövőképében.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 6 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ellensúly
2016. augusztus 04. 15:02
Örömteli, ha a román államkasszába befolyó adólejekre gyakorol negatív hatást. Kevesebb szobrot kap a magyarirtó Avram Iancu, kevesebb középületet húznak fel a honfoglalóknak.
Ott még nem tiltották be. Mert nem volt.
Kíváncsi leszek, meddig hagyják élni.
Amúgy Romániában tényleg röhejesen olcsó a taxi, úgyhogy olyan kemény eltéréseket produkálni a viteldíjban mint nálunk, biztosan nem lehet.